SOFTVETS: integracija mehkih veščin v veterinarsko izobraževanje

(13.11.2018) Strokovnjaki bodo sestavili vzorčni učni plan za krepitev nestrokovnih področij znotraj študija veterinarstva.

Znanstveniki in znanstvenice petih evropskih univerz bodo v sklopu mednarodnega projekta razvili vzorčni učni načrt za študij veterine. Njihov cilj je integracija tako imenovanih mehkih veščin v veterinarsko izobraževanje.

Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani Komunikacijske sposobnosti ali podjetništvo zaenkrat niso del veterinarskega študija, kljub temu pa so za poklicne uspehe nujni. Evropska unija podpira projekt z naslovom „Pan-European soft skills curriculum for undergraduate veterinary education – SOFTVETS” znotraj dvoletnega programa Erasmus+.

Ob Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani v projektu sodelujejo Visoka šola za veterinarstvo v Hannovru, Veterinarska fakulteta Univerze v Zagrebu, Veterinarska univerza na Dunaju, Veterinarska univerza v Budimpešti, evropska organizacija  European Association of Establishments for Veterinary Education (EAEVE) in International Veterinary Students Association (IVSA).

Aktualni izsledki raziskave o medicinskih študijih ter mnenja veterinarjev utemeljujejo dejstvo, da se ob veterinarskih strokovnih temah povečuje tudi potreba po dodatnih znanjih.

Veterinarska fakulteta Univerze v Zagrebu S projektom SOFTVETS, ki se je pričel oktobra pod vodstvom Univerze v Zagrebu, bodo strokovnjaki obdelali vseevropska priporočila in standarde z namenom praktičnega izvajanja – katere vsebine in v kakšnem obsegu bi morale biti del učnega plana ter kateri izpiti morajo biti obvezni. Zaenkrat še ne obstaja podoben vzorčen plan za neposredno uporabo na različnih fakultetah, ki bi naj bil uporaben za vso Evropo.

Trenutno se bodo strokovnjaki ukvarjali predvsem s tremi področji: komunikacijskimi veščinami, podjetništvom in digitalnimi kompetencami.

Komunikacijske veščine so pomembne predvsem za uspešen dialekt z lastniki živali. Strokovnjaki poudarjajo, da so potrebne predvsem v težjih situacijah, kot je na primer pogovor o evtanaziji ali nestrinjanje glede plačila stroškov. Ob tem pa je pomembno tudi razumevanje lastnika živali ter sposobnost predajanja informacij odgovarjajoče njegovi izobrazbi in čustvenemu stanju.

Prav tako pomembne so poslovne vsebine. Licencirani veterinarji so podjetniki. Pridobljeno osnovno znanje tekom študija bi jim olajšalo pot v samostojnost, saj se določenih veščin ne bi potrebovali učiti na težji način sproti ob ustanavljanju nove veterinarske prakse.

Obvladanje digitalnih veščin se študentom izplača že med samim študijem. Digitalni učni dnevniki ali časovni plani bi lahko pomagali pri upravljanju lastnega študijskega časa ter tako olajšali študij. V to skupino pa se uvrščajo tudi znanja o pogostih programskih opremah v ambulantah, ki bi jih diplomanti naj obvladali ob zaključku študija ter bi jih uporabljali pri opravljanju poklica.

Za omenjena vsebinska področja bodo strokovnjaki definirali učne cilje ter razvili šolski koncept za izobraževanje predavateljev s področja mehkih veščin. Pripravljen vzorčni plan bodo testno uvedli na veterinarskih fakultetah v Zagrebu, Ljubljani in Budimpešti ter jih nato ovrednotili.

Dr. med. vet. Christin Kleinsorgen


Sorodni članki

Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani

Seminar Feline reproduction / neonatology

V okviru Centra za podiplomski študij in permanentno izobraževanje Veterinarske fakultete vas vabimo, da se udeležite seminarja Feline reproduction/neonatology
preberi več

Strokovno posvetovanje "Eno zdravje"

Strokovno posvetovanje „Eno zdravje“

Nacionalni inštitut za javno zdravje skupaj z Veterinarsko fakulteto Univerze v Ljubljani ob svetovnem dnevu Eno zdravje organizira strokovno posvetovanje, ki bo dne 7. novembra 2018 na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
preberi več

Zdrav kot pes in mačka

Zdrav kot pes in mačka

Zdrav kot pes in mačka je bralcu prijazen priročnik s strokovnimi informacijami za lastnike živali.
preberi več

Podelitev diplom Veterinarske Fakultete

Podelitev diplom Veterinarske Fakultete

Udeležili smo se podelitve diplom letošnjim diplomantom in trem podipolomskim štdentom Veterinarske fakultete Univerze v Ljubjan
preberi več

Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani

Seminar Aktualne kužne bolezni na Veterinarski fakulteti

Center za podiplomski študij in permanentno izobraževanje Veterinarske fakultete v torek, 12. junija 2018, vabi na seminar „Aktualne kužne bolezni: AFRIŠKA PRAŠIČJA KUGA – ali smo pripravljeni na izbruh?“ s pričetkom ob 9. uri
preberi več

Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani

Seminar veterinarske anesteziologije 4

Center za podiplomski študij in permanentno izobraževanje Veterinarske fakultete v sredo, 18. aprila 2018, vabi na seminar Veterinarska anesteziologija 4 s pričetkom ob 15.15 uri
preberi več

Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani

Veterinarska fakulteta vabi na brezplačna predavanja

Na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani bo konec februarja 2018 predaval prof. Boaz Arzi, DVM, DAVDC, DEVDC, profesor stomatologije in oralne kirurgije na UC Davis.
preberi več

Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani

Seminar Slinavka in parkljevka in druge vezikularne bolezni na Veterinarski fakulteti

Center za podiplomski študij in permanentno izobraževanje Veterinarske fakultete vabi na seminar z naslovom „Aktualna patologija v Sloveniji: SLINAVKA IN PARKLJEVKA IN DRUGE VEZIKULARNE BOLEZNI – ali smo pripravljeni na izbruh?“ v četrtek, 25. januarja 2018, s pričetkom ob 8.15 uri
preberi več

[X]
Informacije o uporabi piškotkov:

Naša spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja vam odgovarjajoče različice spletne strani, s katero vam olajšamo njeno uporabo. Spletna stran lahko uporablja tudi piškotke drugih ponudnikov za potrebe oglaševanja.