Na Antarktiki je v planu največje morsko zaščiteno območje

(28.10.2013) Izredno zasedanje mednarodne Komisije za ohranjanje morskih živih virov na Antarktiki (CCAMLR - Convention on the Conservation of Antarctic Marine Living Resources), ki se je odvijalo med 11. in 16. julijem 2013 v mestu Bremerhaven, bi lahko predstavljalo pomemben mejnik na poti do vzpostavitve največjega morskega zaščitenega območja na svetu v Antarktičnem oceanu.

Ta pričakovanja je izrazil predstavnik Antarctic Ocean Alliance, združenja 30 ednarodnih organizacij za zaščito okolja z mnogimi znanimi člani. „Zaščitena območja bi ohranila ta lep ocean kot vir za prihodnje generacije ter podpirala raziskave na Antarktiki,“ pojasnjuje Tim Packeiser, strokovnjak za zaščito voda pri organizaciji WWF.

CCAMLR „Kljub svoji edinstvenosti je to polarno morje premalo zaščiteno. Komisija je sedaj pozvana, naj na podlagi aktualnih znanstvenih dognanj omenjen biser polarnega morja označi kot zaščiteno območje.“

Na izbiro sta dva predloga: ZDA in Nova Zelandija predlagata, naj se kot zaščiteno območje razglasi površina 2,3 milijona km² v Rossovem morju ter se mu priključi pas površine 1,6milijona km², ki bo zaprt za vsakršno črpanje virov. Rossovo morje je eden izmed zadnjih morskih ekosistemov, ki so relativno nedotaknjeni ter predstavljajo življenjsko okolje za raznoliko morsko favno.

Drug predlog, ki prihaja s strani Avstralije, Francije in Evropske unije, se nanaša na sedem območij s skupno površino 1,63 milijona km², ki bi naj bili zaščitili vzhodno obalno območje.   

„Če se uresničita oba predloga, bo nastalo morsko zaščiteno območje, ki bo dvakrat tako veliko, kot trenutno obstoječa zaščitena morja, ob tem pa bi tudi prvič za zaščito tako velikega območja bila odgovorna mednarodna skupina,“ pravi dr. Rodolfo Werner, član nevladne organizacije Pew Charitable Trusts' Antarctic marine campaign. „Od držav članic mednarodne komisije za zaščito zahtevamo, da sprejmejo globalno odgovornost ter s sprejemom odločitve o največjem zaščitenem območju pričnejo graditi trajno zapuščino za prihodnje generacije.“

Antarktični ocean je domovanje več kot 10.000 vrst, med katerimi so tudi pingvini, kiti, morske ptice, velikanski lignji kot tudi neobičajna antarktična zobata riba. V drugem pogledu je regija odločilnega pomena za znanost kot kritično klimatsko referenčno območje.

Tukaj lahko strokovnjaki preiskujejo učinke klimatskih sprememb ter pridobivajo spoznanja o delovanju še intaktnega ekosistema. „Takšna zapuščina bi bila neizmernega pomena za globalno zaščito morja,“ poudarja Fabian Ritter, vodja kampanje pri organizaciji WDC (Whale and Dolphin Conservation).

Po njegovih podatkih je do sedaj peticijo za zaščito Antarktike po vsem svetu podpisalo že več kot milijon ljudi.

Tokratno srečanje komisije CCAMLR je bilo sklicano, ker na zasedanju lani oktobra države članice niso prišle do skupnega zaključka o zaščitenem območju. Vse odločitve CCAMLR morajo namreč biti sprejete soglasno.

Nedržavne organizacije, ki so združene pod Antarctic Ocean Alliance želijo namreč doseči sprejem obeh predlogov za zaščito polarnega morja tako s strani 24 držav članic komisije CCAMLR kot s strani Evropske unije.


Sorodni članki

žirafe; Vir slike: Jeffrey T. Kerby

Veliki rastlinojedci: sloni, žirafe in drugi, spodbujajo raznolikost ekosistemov.

Raziskovalna skupina je z metaanalizo dokazala izjemen ekološki pomen velikih rastlinojedcev
preberi več

University Oxford; Vir slike: F.

Nova študija opredeljuje ključne dejavnike uspeha pri prizadevanjih za ponovni vzpon velikih zveri

Nova raziskava je opredelila najpomembnejše dejavnike, ki odločajo o uspešnosti prizadevanj za premestitev velikih zveri na različna območja
preberi več

EFSAEvropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Evropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Alveolarna ehinokokoza (AE) je huda parazitska bolezen, ki jo povzroča lisičja glista in je smrtna, če se ne zdravi
preberi več

Slonici Zelli so manšeto namestili na rep, saj je krvni tlak potrebno meriti v višini srca.

Živalski vrt v Stuttgartu podpira raziskave krvnega tlaka pri slonih z uporabo HDO merilca

Pri ljudeh lahko v le nekaj sekundah izmerimo krvni tlak z uporabo manšete na roki in stetoskopa. Kar je pri obisku našega zdravnika že davno rutina pa v veterini na žalost še nikakor ne spada pod standardno klinično priskavo
preberi več

WWF

Število polarnih medvedov upada

Število polarnih medvedov na štirih območjih močno upada, tretjina globalne populacije je ogrožene
preberi več

CNRS

70% kraljevih pingvinov lahko izgine že do konca stoletja

Raziskovalci inštituta CNRS Univerze v Strasbourgu  in strokovnjaki raziskovalnega centra v Monaku v svoji študiji, objavljeni v publikaciji Nature Climate Change, svarijo pred nevarnostjo izginotja 70% kraljevih pingvinov do konca stoletja
preberi več

Čreda zeber v afriški savani; Vir slike: Thomas Müller

Zebrine pohodne poti – zmeraj po spominu

Zebre se pri letnem popotovanju do cilja v deževnem obdobju zanašajo na svoj spomin. Odločilni spomini za izbiro poti so informacije o stanju vegetacije v preteklosti na koncu poti
preberi več

Severnoameriška siva veverica v Veliki Britaniji že močno ogroža avtohtono rdečo veverico; Vir slike: Tim M. Blackburn, University College London

Invazivne vrste se pospešeno razširjajo po vsem svetu

Števila invazivnih vrst se nenehno zvišujejo, ob tem pa nič ne kaže na izboljšanje stanja
preberi več