V živalskem vrtu na Dunaju so pričakali mladička pande

(27.09.2013) Mladič pande se je skotil 14.8.2013. Novica je izjemnega pomena, saj nobenemu od številnih živalskih vrtov v Evropi ni uspelo naravno razmnoževanje teh živali. Na Dunaju so že tretjič zapored veseli novice o naraščaju pande.

Oskrbniki medvedke Yang Yang so na podlagi njenega obnašanja že vedeli, da se pripravlja na porod: „Yang Yang je gnezdo že dan prej zapustila le za nekaj minut, ko je morala po bambus ali iztrebiti.“„14.8.2013 ob 12.24 uri smo zaslišali prve zvoke majhne pande,“ pove direktorica živalskega vrta Dagmar Schratter, „Kljub neizmernemu veselju pa moramo ostati realistični. V prvem letu življenja je umrljivost velikih pand namreč kar 40 odstotna.“

Mladiček je velik 10 centimetrov, rožnate barve, prekrit s svetlim puhom in tehta okoli 100 gramov. Yang Yang in njen maldič bosta naslednji nekaj mesecev preživela v gnezdu, natanko koliko časa bosta porebovala za izhod pa je popolnoma odvisno od njiju.

Prejšnji mladič pande, Fu Hu se je prvič pokazal obiskovalcem šele po 4 mesecih. Da bosta nova mama in mladič uživala tako pomemben mir pa bo v živalskem vrtu za nekaj časa hiša pand zaprta za obiskovalce. Ker tudi sami oskrbniki ne želijo biti vsiljivi zaenkrat spol mladiča še ni znan.

Od samice so ločili tudi očeta mladička, pando Long Hui, saj tudi v naravnem okolju samci ne sodelujejo pri vzgoji. Veliki panda je še zmeraj na seznamu visoko ogroženih živalskih vrst. Le še okoli 1.600 predstavnikov živi na jugozahodu Kitajske.

V večini živalskih vrtov in vzrejališč se za razmnoževanje medvedov uporablja tehnika umetnega osemenjevanja. Živalskemu vrtu Schönbrun na Dunaju pa je z rojstvom pande Fu Long 23. avgusta 2007 in njegovega brata Fu Hu 23. avgusta 2010 že dvakrat uspelo, da so se velike pande razmnoževale po popolnoma naravno poti.

Kljub temu, da to še ni uspelo nobenemu živalskemu vrtu v Evropi, se je na Dunaju zoološka senzacija ponovila že tretjič. Obe omenjeni pandi, Fu Long in Fu Hu trenutno živita na Kitajskem, pravkar rojen mladič pa bo ostal na Dunaju še naslednji dve leti.

Dunajski živalski vrt sodi med štiri evropske vrtove, kjer živijo velike pande, vse pa so last Kitajske. Marca 2013 je desetletna pogodba med živalsim vrtom Schönbrun in organizacijo China Wildlife Conservation Association  sicer potekla, pogajanja o novi posojilni pogodbi pa so že zaključena.


Sorodni članki

žirafe; Vir slike: Jeffrey T. Kerby

Veliki rastlinojedci: sloni, žirafe in drugi, spodbujajo raznolikost ekosistemov.

Raziskovalna skupina je z metaanalizo dokazala izjemen ekološki pomen velikih rastlinojedcev
preberi več

University Oxford; Vir slike: F.

Nova študija opredeljuje ključne dejavnike uspeha pri prizadevanjih za ponovni vzpon velikih zveri

Nova raziskava je opredelila najpomembnejše dejavnike, ki odločajo o uspešnosti prizadevanj za premestitev velikih zveri na različna območja
preberi več

EFSAEvropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Evropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Alveolarna ehinokokoza (AE) je huda parazitska bolezen, ki jo povzroča lisičja glista in je smrtna, če se ne zdravi
preberi več

Slonici Zelli so manšeto namestili na rep, saj je krvni tlak potrebno meriti v višini srca.

Živalski vrt v Stuttgartu podpira raziskave krvnega tlaka pri slonih z uporabo HDO merilca

Pri ljudeh lahko v le nekaj sekundah izmerimo krvni tlak z uporabo manšete na roki in stetoskopa. Kar je pri obisku našega zdravnika že davno rutina pa v veterini na žalost še nikakor ne spada pod standardno klinično priskavo
preberi več

WWF

Število polarnih medvedov upada

Število polarnih medvedov na štirih območjih močno upada, tretjina globalne populacije je ogrožene
preberi več

CNRS

70% kraljevih pingvinov lahko izgine že do konca stoletja

Raziskovalci inštituta CNRS Univerze v Strasbourgu  in strokovnjaki raziskovalnega centra v Monaku v svoji študiji, objavljeni v publikaciji Nature Climate Change, svarijo pred nevarnostjo izginotja 70% kraljevih pingvinov do konca stoletja
preberi več

Čreda zeber v afriški savani; Vir slike: Thomas Müller

Zebrine pohodne poti – zmeraj po spominu

Zebre se pri letnem popotovanju do cilja v deževnem obdobju zanašajo na svoj spomin. Odločilni spomini za izbiro poti so informacije o stanju vegetacije v preteklosti na koncu poti
preberi več

Severnoameriška siva veverica v Veliki Britaniji že močno ogroža avtohtono rdečo veverico; Vir slike: Tim M. Blackburn, University College London

Invazivne vrste se pospešeno razširjajo po vsem svetu

Števila invazivnih vrst se nenehno zvišujejo, ob tem pa nič ne kaže na izboljšanje stanja
preberi več