Populacija tigrov v Indiji se je povečala kar za 30 odstotkov

(11.02.2015) Na podlagi najaktualnejšega štetja je Indija uspela zvišati nacionalno populacijo tigrov od leta 2010 za kar 30 odstotkov, na uradno število 2226 živali. Rezultate je objavila indijska vlada v New Delhi 20. januarja 2015.

Organizacija za zaščito živali in okolja WWF je novice takoj označila kot senzacionalne in za opogumljajoč signal za tigre ter splošno zaščito živalskih vrst. „Kralj džungle tokrat slavi velikanski povratek. Naše neutrudno delo za zaščito tigra se je končno izkazalo kot uspešno,“ se veseli predstavnik WWF za stike z javnostjo, Franko Petri.

Indija predstavlja hitro rastočo državo v razcvetu, ki ji je kljub zmeraj večji poseljenosti že tretjič zapored uspelo doseganje pozitivnih trendov glede števila tigrov. Uspeh je pokazatelj, da se ambiciozni zaščitni ukrepi zares izplačajo.

„Zaščita ogroženih vrst zahteva izjemno vztrajnost. Nove številke živečih tigrov poudarjajo, da smo lahko uspešni v primerih, ko vlada, civilna skupnost in organizacije za zaščito, kot je WWF, delujejo vztrajno in za skupen cilj,“ poudarja Petri. Odločilnega pomena je pridobivanje prebivalstva na svojo stran za zaščito živali ter podajanje perspektive ljudem na licu mesta. Le na tak način se lahko zatira divji lov in konflikti med človekom in tigrom.

WWF je pozvala jugovzhodne države, kjer živijo tigri, kot sta Malezija in Indonezija, da sledijo dobremu vzoru ter intenzivirajo trud za zaščito teh živali ter končno tudi sami zberejo podatke o številu tamkajšnje populacije. Čim natančnejše monitoriranje stanja divjih predstavnikov je na podlagi trditev WWF odločilna podlaga za označevanje zaščitenih območij in učinkovito delovanje na področju zaščite živali. Ob tem se le na ta način lahko resnično preverja, ali so bili ukrepi učinkoviti.

„S sodobnimi opazovalnimi tehnikami, kot so na primer DNK testi in skrite kamere, je štetje posameznih predstavnikov zmeraj bolj enostavno in natančno,“ pojasnjuje predstavnik WWF. V Indiji so člani organizacije celo sposobni natančno identificirati več sto posameznih tigrov na podlagi njihovega individualnega vzorca kožuha.

Tak način je mogoč le z uporabo modernih tehnik skritih kamer, ki s tega stališča predstavljajo noviteto v sodobnih projektih zaščite živali.

Ker se bodo po predvidevanjih WWF žal v Indiji še naprej vztrajno krčili naravni življenjski prostori za tigre, bodo zaščitena območja ostala edino zatočišče. Cilj v tem primeru je zaustavitev začaranega kroga. Mednarodna skupnost na kongresu za zaščito tigrov v St. Peterburgu, se je leta 2010 zavezala, da bo do leta 2022 število prosto živečih tigrov iz okoli 3200 predstavnikov povečala na več kot 6000!

Sorodni članki

žirafe; Vir slike: Jeffrey T. Kerby

Veliki rastlinojedci: sloni, žirafe in drugi, spodbujajo raznolikost ekosistemov.

Raziskovalna skupina je z metaanalizo dokazala izjemen ekološki pomen velikih rastlinojedcev
preberi več

University Oxford; Vir slike: F.

Nova študija opredeljuje ključne dejavnike uspeha pri prizadevanjih za ponovni vzpon velikih zveri

Nova raziskava je opredelila najpomembnejše dejavnike, ki odločajo o uspešnosti prizadevanj za premestitev velikih zveri na različna območja
preberi več

EFSAEvropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Evropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Alveolarna ehinokokoza (AE) je huda parazitska bolezen, ki jo povzroča lisičja glista in je smrtna, če se ne zdravi
preberi več

Slonici Zelli so manšeto namestili na rep, saj je krvni tlak potrebno meriti v višini srca.

Živalski vrt v Stuttgartu podpira raziskave krvnega tlaka pri slonih z uporabo HDO merilca

Pri ljudeh lahko v le nekaj sekundah izmerimo krvni tlak z uporabo manšete na roki in stetoskopa. Kar je pri obisku našega zdravnika že davno rutina pa v veterini na žalost še nikakor ne spada pod standardno klinično priskavo
preberi več

WWF

Število polarnih medvedov upada

Število polarnih medvedov na štirih območjih močno upada, tretjina globalne populacije je ogrožene
preberi več

CNRS

70% kraljevih pingvinov lahko izgine že do konca stoletja

Raziskovalci inštituta CNRS Univerze v Strasbourgu  in strokovnjaki raziskovalnega centra v Monaku v svoji študiji, objavljeni v publikaciji Nature Climate Change, svarijo pred nevarnostjo izginotja 70% kraljevih pingvinov do konca stoletja
preberi več

Čreda zeber v afriški savani; Vir slike: Thomas Müller

Zebrine pohodne poti – zmeraj po spominu

Zebre se pri letnem popotovanju do cilja v deževnem obdobju zanašajo na svoj spomin. Odločilni spomini za izbiro poti so informacije o stanju vegetacije v preteklosti na koncu poti
preberi več

Severnoameriška siva veverica v Veliki Britaniji že močno ogroža avtohtono rdečo veverico; Vir slike: Tim M. Blackburn, University College London

Invazivne vrste se pospešeno razširjajo po vsem svetu

Števila invazivnih vrst se nenehno zvišujejo, ob tem pa nič ne kaže na izboljšanje stanja
preberi več