Terapija za virus Junin

(26.05.2016) Nova izdaja publikacije PNAS opisuje učinkovito zdravljenje inficiranih živali.

Mednarodna ekipa raziskovalcev je naredila pomemben korak v smeri razvoja novih terapevtikov za zdravljenje infekcije s smrtonosnim virusom Junin – v laboratoriju proizvedena protitelesa namreč nudijo celovito zaščito organizma.

V letošnjem izdanju visoko cenjene publikacije Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) z dne 4.aprila 2016, je skupina strokovnjakov opisala učinkovito zdravljenje morskih prašičkov, inficiranih z juninskimi virusi. Poskusnim živalim so za terapijo okužbe aplicirali laboratorijsko proizvedena protitelesa.

Predvsem enkratni so podatki, da so protitelesa morskemu prašičku nudila celovito zaščito – tudi kljub pozni aplikaciji terapevtika, šele šesti dan po okužbi, ko je žival že pričela kazati klinične znake.

Tako velik uspeh imunoglobulinske terapije v boju proti juninskemu virusu je pomemben korak za prihodnji razvoj terapevtikov v humani medicini. Raziskovalci so ob svojem delu razvili tudi sistem za produkcijo omenjenih protiteles. Ta so zaradi posebnega sistema sinteze še posebej učinkovita.

Za produkcijo so namreč uporabili genetsko modificirano tobačno rastlino, ki je že v preteklosti izkazala učinkovite lastnosti pri izdelavi protiteles proti Ebola in HI virusom. V celotno raziskavo so bili vključeni University of Texas Medical Branch Galveston (UTMB), Mapp Biopharmaceutical Inc., Universität für Bodenkultur Wien, U.S. Army Medical Research Institute of Infectious Diseases, Integrated BioTherapeutics, Inc. ter Instituto Nacional de Enfermedades Virales Humanas iz Argentine.

Virus Junin

Visoko infektiven virus Junin, ki je povzročitelj hemoragičnih mrzlic v Južni Ameriki, se prenaša preko glodavcev in je označen kot izjemno nevaren, ameriški center za obvladovanje bolezni Disease Control and Prevention and National Institute of Allergy and Infectious Diseases Biodefense je virus celo kategoriziral na listo “Category A Priority Pathogen”. Sem se uvrščajo patogeni, ki pomenijo najvišjo stopnjo tveganja za naravno varnost in javno zdravje.

Trenutno ne obstajajo zdravila za preventivo ali terapijo bolezni, ki jo povzroči okužba z virusom Junin, brez dodatne podporne terapije pa je smrtnost povezana z okužbami od 20 do 30 odstotna. Relativno pozen nastop nespecifičnih kliničnih znakov močno oteži zanesljivo diagnozo, kar pa pomeni visoko tveganje za javno zdravje na območjih prisotnosti juninskega virusa.

Trenutno najuspešnejša terapevtska metoda v primeru okužbe je bila aplikacija plazme pacientov, ki so okužbo v preteklosti že preboleli. Tak način zdravljenja pa sočasno pomeni dodatno varnostno tveganje in je vsekakor bil dostopen le v omejenih situacijah.


Sorodni članki

Študija Univerze v Hohenheimu: vedenje o povezavi med mlekom in rojstvom telet je med prebivalci šibko; Vir slike: Universität Hohenheim/Angelika Emmerling

Študija Univerze v Hohenheimu: vedenje o povezavi med mlekom in rojstvom telet je med prebivalci šibko

Po ugotovitvah Univerze Hohenheim v Stuttgartu so prenos znanja, spodbujanje povpraševanja in politična podpora le nekateri pristopi k reševanju tako imenovanega “problema teleta”
preberi več

žirafe; Vir slike: Jeffrey T. Kerby

Veliki rastlinojedci: sloni, žirafe in drugi, spodbujajo raznolikost ekosistemov.

Raziskovalna skupina je z metaanalizo dokazala izjemen ekološki pomen velikih rastlinojedcev
preberi več

Francesca Angiolan; Vir slike: Francesca Angiolani

Gekoni poznajo svoj vonj

Raziskovalci z Univerze v Bernu so v novi eksperimentalni študiji dokazali, da lahko gekoni z jezikom razlikujejo svoj telesni vonj od vonja drugih vrst živali
preberi več

University Oxford; Vir slike: F.

Nova študija opredeljuje ključne dejavnike uspeha pri prizadevanjih za ponovni vzpon velikih zveri

Nova raziskava je opredelila najpomembnejše dejavnike, ki odločajo o uspešnosti prizadevanj za premestitev velikih zveri na različna območja
preberi več

EFSAEvropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Evropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Alveolarna ehinokokoza (AE) je huda parazitska bolezen, ki jo povzroča lisičja glista in je smrtna, če se ne zdravi
preberi več

oči - ZooSofia

Vabilo k anketi o neinvazivnem označevanju eksotičnih ljubljenčkov in mačk

Biometrični čitalec je namenjen identifikaciji živali na podlagi očesne šarenice. Podobno kot uporabljamo pri ljudeh prstne odtise, lahko uporabimo pri živalih očesno šarenico
preberi več

Maček Pauli iz Zavetišča za živali na Dunaju

Novosti glede zdravljenja FIP – mačjega infekcioznega peritonitisa

Mednarodna supina strokovnjakov iz Nemčije, Belgije in Švice je z aktualno študijo testirala novo zdravilo proti FIP
preberi več

Laboklin predstavlja novo zanimivo fotografijo

Laboklin predstavlja novo zanimivo fotografijo. Kakšna je vaša diagnoza?

Ljubitelji ugank, ponovno imamo nekaj za vas! Laboklin vam predstavlja novo zanimivo fotografijo posebnega kliničnega primera
preberi več