Ko papagaji poslujejo: goffino kakaduji trgujejo z oreščki

(25.04.2013) Ekipa znanstvenikov Univerze na Dunaju, pod vodstvom kognitivne biologinje Alice Auersperg, je v nedavni raziskavi lahko opazovala sposobnost samoobvladovanja pri kakadujih. Članek znanstvenega projekta je v celoti objavljen v aktualni izdaji priznane strokovne revije Journal Biology Letters.

Kdor razmišlja, bo počakal

V sedemdesetih letih je „Stanford Marshmallow Experiment“ poskrbel za neverjetne izsledke o samoobvladovanju pri majhnih otrocih. Postavili so jih namreč pred naslednjo odločitev: ali takoj pojedo eno sladkorno penico, ali z njo v sobi nekoliko počakajo ter si tako „prislužijo“ še dodatno penico kot nagrado.


dr. Alice Auersperg (vodja Goffini laboratorija)

Izsledki raziskave so pokazali, da so vsi otroci, ki so se odločili počakati nagrado, bili v odraslem življenjskem obdobju uspešnejši, kot otroci, ki so sladico pojedli takoj.

Na področju kognitivne znanosti velja sposobnost čakanja na kasnejšo nagrado za eno najzahtevnejših kognitivnih zmogljivosti, saj ne predpostavlja le neposredne sposobnosti povezave med impulzom in kontrolo, tem več tudi sposobnost pozitivne ocene vrednosti nagrade relativno na vložen trud, ki ga predstavlja čakalno časovno obdobje. 


Isabelle Laumer (raziskovalka)

Sočasno mora biti ocenjena tudi stopnja zanesljivosti ponudnika. Opisane sposobnosti so obravnavane kot predhodnik sposobnosti strokovnega odločanja ter do sedaj le v redkih primerih opazovane pri živalih. Le nekatere živalske vrste, tipično tiste z večjimi možgani, so lahko za več kot minuto odložile takojšnje zaužitje krme, da so tako bile nagrajene z „boljšo“ krmo.  

Špekulativno obnašanje goffino kakadujev

Strokovnjaki Oddelka za kognitivno biologijo Univerze na Dunaju so lahko to izjemno lastnost sedaj prvič proučevali pri goffino kakadujih, vrsti ptic, ki je šele pred kratkim postala splošno znana zaradi svoje sposobnosti, da izdeluje in uporablja orodje. „Ptici smo ponudili košček hrane, ki jo je vzela v kljun. 


Znanstvenica odpre možnost "trgovanja" goffino kakaduju, v rokah drži različne vrste krme

Nato smo jim pustili možnost, da so košček v časovnem intervalu, ki se je podaljševal, vrnili neposredno v roko raziskovalca.

Če do tega trenutka koščka še ni grizljala, je ptica za nagrado dobila drugo vrsto hrane, ki jo je imela raje kot prvo ali večjo količino enake,“ pojasnjuje Isabelle Laumer, ki se zbirala podatke za raziskavo: „Kljub temu, da smo kot začetni košček uporabili ameriške pekani orehe, ki jih imajo ptice izjemno rade in bi jih običajno takoj pojedle, je vseh 14 kakadujev počakalo do 80 sekund, da so kot nagrado prejeli še okusnejše indijske oreščke,“ poroča Isabelle Laumer.

Evolucija samonadzora


Shematski prikaz poteka raziskave: Najprej sta bila ptici predstavljena oba koščka krme. Manj priljubljen oreh lahko vzamejo v kljun (1). Sedaj mora kakadu sprejeti odločitev, ali bo oreh pojedel takoj, ali po počakal do 80 sekund. V času čakanja nagrade je raziskovalka zaprla dlan z nagrado (2).
Alice Auersperg, vodja Goffini laboratorija Oddelka za kognitivno biologijo Univerze na Dunaju pojasnjuje: „Neverjetno je, kako kakaduji trgujejo kot poslovneži ter se previdno in prilagodljivo odločajo med takojšnjim in kasnejšim dobičkom. Bistvenega pomena ob tem ni bil le časovni interval čakanja, temveč tudi razlika vrednosti 'plačilnega sredstva' in kasneje pridobljene 'dobrine'.

Za menjavo prvega oreha za drugega, ki jim je predstavljal najljubšo vrsto krme, so bili pripravljeni čakati veliko dlje, kot na krmo, ki je niso imeli toliko raje kot najprej ponujeno. V primeru kontrolnega poskusa, v katerem smo jim kot prvo ponudili najljubšo vrsto, so trgovanje in menjavo takoj odklonili.“

Raziskovalki dr. Auersperg je izredno zanimiv še drug dejavnik: „Človek ali opica sta imela pri podobnih raziskavah prednost, saj sta lahko ponujen košček držala v roki. Ptica mora v nasprotju s tem košček držati s kljunom, torej ga skoraj okuša. Predstavljajte si, da otroku daste v usta piškot in mu kos čokolade nastavite na mizo. Ob tem bi od otroka pričakovali, da piškota ne bo pričel grizljati,“ se je nasmehnila.


V primeru, da se kakadu odloči počakati, raziskovalka odpre dlan. Sedaj mu je ponujena možnost, da prvi oreh vrne v odprto dlan (3) in kot nagrado dobi boljšega (4).
„Do nedavnega se je sklepalo, da ptice niso sposobne nikakršnega samoobvladovanja,“ pravi Thomas Bugnyar, ki je v preteklosti izvajal podobne študije s krokarji in vranami: „vendar smo dokazali, da krokarji počakajo na boljšo krmo. To nas je pripeljalo do ugibanj o morebitnih sociološko ekoloških pogojih, ki bi lahko pogojevali razvoj teh sposobnosti v evoluciji.

Za preverjanje predpostavke smo potrebovali pametne ptice, ki pa so le v daljnem sorodstvu z vrani. Uporaba papig je bila očiten izbor, rezultati preiskave z goffino kakaduji pa kaže, da se nahajamo na pravilni poti.“

Celoten prispevek v Biology Letters

Auersperg, A.M.I., Laumer, L. & Bugnyar, T. (2013) Goffin cockatoos wait for qualitative and quantitative gains but prefer 'better' to 'more'. Biology Letters.

DOI: http://dx.doi.org/10.1098/rsbl.2012.109

Sorodni članki

Terapevtsko jezdenje je Lisi v veliko veselje ter sočasno spodbuja njeno ravnotežje; Vir slike: DIE LOUNGE

Uspešnost terapevtske ježe za otroke, ki obolevajo za rakom

Primer trinajstletne Lise, ki ponosno in srečno sedi na konju. Že od oktobra 2014 obiskuje ure terapevtske ježe, ki ji pomaga pri premagovanju posledic hude bolezni.
preberi več

Domači ljubljenčki pospešujejo prijateljevanja; Vir slike: Mars Petcare

Nedavna študija potrjuje: ljubljenčki spodbujajo prijateljstva

Socialni kontakti so pomembni za dobro počutje in zdravje človeka. Nedavna znanstvena študija pa je pokazala, da lastniki živali v primerjavi z ljudmi brez hišnih ljubljenčkov enostavneje in hitreje sklepajo prijateljstva in medsebojne vezi v svoji neposredni okolici
preberi več

Pes sledi pogledu strokovnjakinje Lise Wallis do vrat; Vir slike: Clever Dog Lab / Vetmeduni Vienna

Psi lahko sledijo človeškim pogledom

Psi so znani po razumevanju človeške telesne govorice. Da imajo tudi sposobnost sledenja človeškim pogledom v daljavo pa je bilo znanstveno pravkar dokazano
preberi več

Samice ptic so manj opazne kot samci in iz tega razloga valijo jajca čez dan, bodoči očetje pa nalogo prevzamejo v nočnem času; Vir slike: M. A. Weston, Deakin University

Pisano perje privablja plenilce jajc v času valjenja, zaradi tega samci grejejo jajca ponoči

Za samca pisano perje služi razkazovanju, nevpadljive samičke pa morajo valiti jajca. Vsaj na prvi pogled je večina ptičjih samcev podnevi pravih mačistov
preberi več

Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf

Podgane svojim vrstnicam privoščijo uspeh

Psihologi iz Düsseldorfa pod vodstvom prof.dr. Tobiasa Kalenscherja so proučevali socialnmo obnašanje podgan. Izsledki: čeprav podgana sama nima od dejanja nikakršnih očitnih prednosti, se obnaša tako, da imajo korist njene vrstnice
preberi več

Univerze v Bordeauxu

Znanstveniki prvič opazili občutek strahu pri nevretenčarju

Raziskovalci Narodnega centra za strokovne raziskave (CNRS - Centre national de la recherche scientifique) v Franciji so skupaj s strokovnjaki Univerze v Bordeauxu izzvali in opazovali prestrašeno vedenje pri vrsti rečnega raka
preberi več

Navezano vedenje psa je podobno otroški

Navezano vedenje psa je podobno otroški

Psi s človekom razvijejo posebej tesne odnose. Strokovnjaki so sedaj ugotovili, da je navezanost odraslega psa na svojega lastnika podobna otrokovi navezanosti na starše
preberi več

Delfin z ukrivljeno hrbtenico išče telesni kontakt z morskim velikanom, kitom glavačem; Vir slike: Alexander D.M. Wilson/Aquatic Mammal

Kiti glavači posvojili hendikepiranega delfina

V Azorskem arhipelagu je skupina vedenjskih ekologov nemškega Inštituta za vodno ekologijo in sladkovodno ribištvo bila priča neobičajni navezi med skupino kitov glavačev in delfinom z ukrivljeno hrbtenico
preberi več