Protitelesa lame bi naj predstavljala revolucijo v terapiji in diagnosticiranju limfoma

(26.11.2013) Trenutno se diagnoza in terapija limfomov odvija večinoma z uporabo konvencionalnih protiteles. Ti pa so zaradi svoje velikosti le deloma uporabni. Nemški znanstveniki odkrivajo velik potencial v uporabi protiteles lame.    

Te živali imajo namreč ob običajnih velikih protitelesih še majhna, tako imenovana težkoverižna protitelesa. Iz njih strokovnjaki z uporabo genetskih metod izdelajo še manjše delce, s katerimi lahko markirajo beljakovine na površini celic limfoma. Skupina raziskovalcev iz Hamburga se bo sedaj poglobljeno ukvarjala z nadaljnjim razvojem teh "nanotelesc" za zdravljenje limfomov.


Fluorescenčno mikroskopski posnetek limfomskih celic, ki so markirane z nanotelesci
Trenutno se za terapijo limfoma ob klasični kemoterapiji dodatno uporabljajo protitelesa, ki so usmerjena proti površinskemu celičnemu proteinu CD38. Ta protitelesa povzročajo manjšanje tumorjev, vendar pa zaradi svoje velikosti težko prodirajo v njegovo notranjost. Tako posamezne tumorske celice preživijo.

Dr. Peter Bannas iz Klinike za radiologijo in prof. Friedrich Koch-Nolte iz Inštituta za imunologijo Univerzitetne klinike v Hamburgu sta sedaj združila moči, da bi preverila, ali se zaradi uporabe desetkrat manjših nanotelesc proti CD38 poveča prodiranje v tumorje ter se na podlagi tega povečajo tako diagnostične kot terapevtske prednosti v primerjavi s konvencionalnimi protitelesi.

Friedrich Koch-Nolte je že pred pričetkom raziskav lahko dokazal, da se pridobljena nanotelesca lame tako in vitro, kot na mišjem modelu, ne le vežejo na specifične površinske proteine limfomskih celic, temveč imajo sočasen vpliv tudi na njihovo delovanje.

Peter Bannas je dokazal limfome pri miših z uporabo radiologije in fluorescenčno markiranih nanotelesc. V primerjavi z običajno uporabljenimi protitelesi se je uporaba nanotelesc izkazala kot desetkrat učinkovitejša.

Namen naveze med obema strokovnjakoma je nadaljnji razvoj nanotelesc za sočasno uporabo v diagnostične in terapevtske namene, tako imenovano „teranostiko“.

Sorodni članki

Jean-Loup Rault; Vir slike: Michael Bernkopf/Vetmeduni Vienna

Kako nega z osebnim odnosom vpliva na prašiče

Jean-Loup Rault želi ugotoviti, kako pozitivni odnosi z ljudmi vplivajo na prašiče. V ta namen raziskovalec dobrega počutja živali z magnetno resonanco pregleduje tudi njihove možgane
preberi več

Strupene žabe Dendrobates tinctorius; Vir slike: Bibiana Rojas

Živo srebro ogroža potomce strupenih žab v Amazoniji

Živo srebro je okoljski onesnaževalec, ki povzroča svetovno zaskrbljenost zaradi svoje strupenosti in nevarnosti za divje živali in zdravje ljudi, kar je poudarila tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO)
preberi več

Študija Univerze v Hohenheimu: vedenje o povezavi med mlekom in rojstvom telet je med prebivalci šibko; Vir slike: Universität Hohenheim/Angelika Emmerling

Študija Univerze v Hohenheimu: vedenje o povezavi med mlekom in rojstvom telet je med prebivalci šibko

Po ugotovitvah Univerze Hohenheim v Stuttgartu so prenos znanja, spodbujanje povpraševanja in politična podpora le nekateri pristopi k reševanju tako imenovanega “problema teleta”
preberi več

žirafe; Vir slike: Jeffrey T. Kerby

Veliki rastlinojedci: sloni, žirafe in drugi, spodbujajo raznolikost ekosistemov.

Raziskovalna skupina je z metaanalizo dokazala izjemen ekološki pomen velikih rastlinojedcev
preberi več

Francesca Angiolan; Vir slike: Francesca Angiolani

Gekoni poznajo svoj vonj

Raziskovalci z Univerze v Bernu so v novi eksperimentalni študiji dokazali, da lahko gekoni z jezikom razlikujejo svoj telesni vonj od vonja drugih vrst živali
preberi več

University Oxford; Vir slike: F.

Nova študija opredeljuje ključne dejavnike uspeha pri prizadevanjih za ponovni vzpon velikih zveri

Nova raziskava je opredelila najpomembnejše dejavnike, ki odločajo o uspešnosti prizadevanj za premestitev velikih zveri na različna območja
preberi več

EFSAEvropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Evropska lisičja trakulja v porastu: Študija kaže na širjenje v ZDA

Alveolarna ehinokokoza (AE) je huda parazitska bolezen, ki jo povzroča lisičja glista in je smrtna, če se ne zdravi
preberi več

oči - ZooSofia

Vabilo k anketi o neinvazivnem označevanju eksotičnih ljubljenčkov in mačk

Biometrični čitalec je namenjen identifikaciji živali na podlagi očesne šarenice. Podobno kot uporabljamo pri ljudeh prstne odtise, lahko uporabimo pri živalih očesno šarenico
preberi več